srpen 2017 

V těchto dnech probíhají dokončovací práce na celovečerním dokumentu Záhada lokálek, který bude premiérově uveden v rámci Národního dne železnice 23. 9. v Bohumíně. Film je exkurzí po zaniklých a ohrožených regionálních železničních tratích. Jeho ambicí je nastartovat širší celospolečenskou diskuzi o významu regionální železniční dopravy v České republice a příčinách její degradace. To vyjadřuje i motto filmu „Kam vedou koleje, tam je život“.

 

Možnost zhlédnout trailer je nyní exkluzivně na crowdfundingovém Hithitu, pomocí něhož se autorka a režisérka projektu Andy Primusová snaží pokrýt náklady na produkci dokumentu. Vznik filmu podpořili partneři jako AŽD Praha, Výzkumný ústav železniční či Pardubický kraj, realizaci pomáhají také České dráhy i někteří soukromníci, aktuálně probíhají jednání také se Sdružením železničních nákladních dopravců. Do začátku září zůstává otevřená možnost vstoupit do filmu jako koproducent či partner.

 

Režisérka pro svůj dokumentární film oslovila řadu odborníků, kteří problematiku dlouhodobě sledují, a vypravila se s nimi do konkrétních lokalit. V průběhu realizace se však ukázalo, že šíře tématu přesahuje rámec celovečerního dokumentu. „Vzhledem k tomu, že do filmu se dostane jen malá část veškerého natočeného materiálu, je škoda ho nevyužít k dalšímu zpracování,“ říká autorka projektu Záhada lokálek Andy Primusová.

Kromě hlavního filmu vznikají i kratší videa k některým tratím, uvažuje se o jeho pokračování. Na youtube kanálu Záhada lokálek najdete reportáž o ohrožené trati na úbočí Krušných hor, tzv. Kozí dráze, nebo se dozvíte více o zkáze trati Mladotice – Rakovník. Nechybí pozitivní příklady, například takzvaná Švestková dráha, kterou vlastní a provozuje AŽD Praha na objednávku Ústeckého kraje jako turistickou linku T4, nebo záchrana kolejí do Tovačova.

Na Hithitu by tvůrci filmu rádi vybrali 249 000 Kč, zatím se jim to povedlo z jedné čtvrtiny. Podle výše věnované částky se můžete těšit například na volné vstupenky na promítání, diskuzi s aktéry filmu, „lokálkové“ triko nebo celodenní jízdenky nostalgickým motoráčkem. Je také možné svézt se v kabině strojvedoucího na Doupovské dráze v Severních Čechách či v Hvozdnickém expresu ve Slezsku nebo strávit den se štábem „v akci“, exkluzivní odměnou je let vrtulníkem pro dvě osoby.

Další informace viz web projektu http://zahada-lokalek.cz, facebookové stránky www.facebook.com/zahadalokalek nebo přímo na stránkách Hithitu, kde je ke zhlédnutí i trailer filmu.

Sdílej