Letošní Národní den železnice, který se uskuteční v sobotu 23. září 2017 v Bohumíně, přinese oproti minulým ročníkům lákavou atrakci navíc. V bohumínském kině se od 16 hodin uskuteční česká premiéra celovečerního dokumentárního filmu „Záhada lokálek“, který se věnuje fenoménu regionálních tratí a jejich rušení.

Projekce bude součástí takzvaného Světa zábavy, který České dráhy společně se svými partnery připraví v kině K3 na bohumínském náměstí T. G. Masaryka. Před veřejnou premiérou celovečerního dokumentu budou v tomto kině uvedeny ještě další filmy s železniční tématikou: Ostře sledované vlaky, Anděl na horách a Dívka ve vlaku.

Premiéru uvede režisérka filmu Andrea Primusová společně s jedním z hlavních aktérů, projektantem Tomášem Tužínem. Oba budou po projekci k dispozici pro dotazy diváků i médií. Vstup je zdarma, kapacita sálu je omezena. Více info http://www.k3bohumin.cz/cz/kino/program/19373-den-zeleznice-zahada-lokalek.html

Film Záhada lokálek vznikl především díky podpoře AŽD, ČD, Pardubického kraje a VUZ. Jeho realizace trvala dva roky a tvůrci předpokládají další vývoj na webové platformě i v natáčení dalšího materiálu pro pokračování a produkci kratších reportáží.

Záhada lokálek je exkurzí po zaniklých a ohrožených regionálních železničních tratích. Jeho ambicí je nastartovat širší celospolečenskou diskuzi o významu regionální železniční dopravy v České republice a příčinách jejího úpadku a postupného rušení. Mnohé napoví i motto filmu „Kam vedou koleje, tam je život“.

Vylidňování obcí, městysů a menších měst vede k neadekvátnímu zatížení regionálních aglomerací. Silnice jsou přetíženy automobilovou dopravou, osobní i nákladní, zatímco železniční tratě se ruší. Obyvatelé postižených oblastí přicházejí o spoje veřejné dopravy, jsou nuceni jezdit po nekvalitních silnicích a jsou obtěžovaní nadměrnou tranzitní kamionovou přepravou. Problematika se dotýká v různé míře všech krajů ČR.

V Moravskoslezském kraji může být smutným příkladem cyklostezka na úseku trati Nový Jičín – Hostašovice, kde tak bylo přerušeno železniční spojení z Nového Jičína do Valašského Meziříčí, či neprovozovaná část Vidnava – Velká Kraš. Naopak nadějné jsou aktivity kolem „odepsané“ trati z Bruntálu do Malé Morávky.

Sdílej