Aktivní zastánce Martin Kašpar:

Nádražní budova v Náměšti na Hané se sice dožila dokončení filmu Záhada lokálek, jaký bude však její další osud, je velmi nejasné. Co z budovy zmizet mohlo je pryč, zmizely obě cedulky označující čekárnu i dopravní kancelář. Okna zabedněná a dveře zamčené, trámy na rampě uřezané souběžně se zdí.

Náměšťská nádražní budova je dosti tragickým důkazem toho jak se správce železnice (SŽDC) potažmo stát stará o svůj majetek.

nádražní budova Náměšť na Hané podzim 2017

Budova má svoji nepopíratelnou historii ať už mluvíme o její výstavbě společně s lokálkou Olomouc – Čelechovice či třeba výstavbou dalších kolejí na začátku 20. století. Můžeme nahlédnout i do osudu rodin, které zde bydlely ve služebním bytě. Budova není rozhodně v takovém stavu, aby musela jít k zemi. Mohlo by zde vzniknout turisticky výchozí místo pro poznávání krás v okolí společně s muzeem místní lokálky.

nádražní budova Náměšť na Hané podzim 2017

Takto chátrá od té doby, co odešel poslední nájemník (cca 5 let). Ještě před nějakými 8 lety se tam prodávaly jízdenky, a pokud si pamatuju, byly tam ty dřevěné točící jízdní řády.

Text a foto: Martin Kašpar

Sdílej